Tatile Çıkarken Dikkat edilmesi Gerekenler

Şub 27, 2020 Ordu Tatil Yerleri

Tatile Çıkarken Dikkat edilmesi Gerekenler

Genel bir başlık altında Ordu iline bakacağız. Ordu ili günümüzde gelişen turistik bölgelerden birisi olarak bilinmektedir. Yapılan birçok çalışma ile Karadeniz bölgesinin yeni cevheri olmuştur. Ordu ilinin tarihi M.Ö. VIII. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Daha önceki dönemlerde göçler sırasında dönemlik olarak kalan göçebe toplulukları, VIII. yüzyıldan sonra ise buaray yerleşmeye başlamıştır. Yunanlılar ile İranlılar arasında yaşanan savaşlardan sonra Yünan askerleri dönüş yolunda günümüzde Ordu adını verdiğimiz Kotyora’da bir kabile tarafından 45 gün kadar misafir edilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde iseTrabzon Rum İmparatorluğuna bağlı Ordu ili, 1427 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Tabzon Rum İmparatorluğunu bitirmek için ona bağlı olan eyaletler sıraya alınmış ve Trabzon Rum İmparatorluğu tarihe karışmıştır. Ordu ili topraklarına katıldıktan sonra nufüs yoğunlu araştırması yapan Osmanlı, nufüsün çoğunluğunun Rum ve Ermenilerden oluştuğunu görmüştür. Türkiye Cumhuriyeti dönemine kadar Trabzona bağlı bir eyalet olarak devam edeb Ordu ili, takvimler 4 Nisan 1921 yılını gösterirken artık il statüsüne geçmiştir.

Tarihi bu kadar derin olan bir ilin yeterince turist çekememesi üzerine yapılan çalışmalar sonuç vermiş ve Ordu ili son yıllarda turistlerin yeni rotalarından birsi olmaya başlamıştır. Peki Ordu iline neden gidilmeli ? Bu sorunun cevabı ise :

Uzundere Şelalesi : Ordu ilinin bir ilçesi olan Aybastı ilçesinde bulunan bu eşsiz güzellikte şelale, Türkiye’nin en uzun şelalerinden birisi konumundadır. Yüksekliği yaklaşık olarak 105 metre olan şelale görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Yason Burnu : Ordu ilinin farklı bir ilçesi olan Perşembe ilçesi ise Yason Burnu’na ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz’de güneşin doğuşunu ve batışını aynı anda izleyebileceğiniz nadir yerlerden birisidir. Aynı zamanda orada bulunan kilise Ortadokslar tarafından en önemli 150 kiliseden birisi olarak kabul edilmektedir.

Ordu ili daha birçok farklı turistlik yere ev sahipliği yapmaktadır.

Peki bu kadar güzelliğe ev sahipliği yapan Ordu’ya gittiniz mi ? Cevabınız eğer ‘hayır’ ise gitmenizi tavsiye edebilirim. Dikkat etmeniz gereken faktörlerin başında ise gideceğiniz yerin tarihini bilmeniz gelmektedir. Çünkü tarih sizin orayla bir bağ kurmanıza yardımcı olan bir faktördür. Gittiğiniz zaman sizi ilk olarak yerel halkın misafirferverliği daha sonra da eşsiz doğa manzaraları karşılayacaktır. Bilinçli bir şekilde giderseniz eğer tatilinizden daha çok keyif alır ve daha çok yeri gezme fırsatı bulursunuz. Konaklama için birçok otel ve pansiyonu barındırmakadır. Bunlardan birisi de Sultan Pansiyondur. Ulaşımı rahat ve hijyenik bir yer arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir