Hakkımızda

Ordu ili günümüzde turizm konusunda büyük bir atak yapmıştır. Bu sayede Türkiye içerisinde tatil yapmak isteyen kişilerin tarcihi haline gelmiştir.

Ordu ilinin tarihi M.Ö. VIII. yüzyıla dayanmaktadır. Bu durum sayesinde eşsiz Karadeniz’in yanında tarihi yapıları da sunmaktadır. Ordu ilinin eski adı ise Kotyora’dır. İl merkezine yakın bir noktada yer alan Bozuk Kale, M.Ö. IV. Yüzyılda yünanlılar ile İranlılar arasında geçen savaştan sonra Yünanlılar dönerken bu yoldan geçmiş ve Ordu ilinde yer alan bir kabilede 45 gün kadar konuk olarak kalmıştır. Daha sonra ise yollarına devam ettikleri bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ordu ili ise, Yıldırım Beyazıd tarafından 1427 yılında fethedilmiştir. Bazı resmi kaynakalra göre ise bu tarih 1455 olarak yazılmaktadır. Trabzon Rum İmparatorluğuna bağlı olan Ordu ili, Trabzon Rum İmparatorluğundan önce alınmıştır. Dönemin kayıtlarında nufüsun yoğunluğunu Rum ve Ermeniler oluşturmaktadır. Türk nufüsü ise oldukça azdır.

Osmanlı İmparatorluğundan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise, yapılan yoğun istek üzerine il statüsüne geçmiştir. Takvimler 4 Nisan 1921’i gösterirken il olan Ordu artık bir il olmuştur. Önceki döneminde ise Trabzon’a bağlı bir eyalettir.

Tarihi geçmişine önem veren Ordu ili günümüzde bu tarihi daha çok kişiye ulaştırmaya çalışmaktadır. Bazı turistik yerleri ise :

 Boztepe : Ordu manzarasının en güzel keyfini çıkarabileceğiniz yer olan Boztepe, sizlere eşsiz bir manzara sunmaktadır. Teleferik ve kara yolu ile ulaşım sağlamaktadır. Tercih sizin kararınız fakat teleferik ile çıkmanın zevki  bambaşkadır.

Taşbaşı Kilisesi : Ordu il merkezine yakın bir noktada bulunan bu kilise, eski bir Rum Ortadoks kilisesidir. Günümüzde hem kilise hem de kültür merkezi olarak kullanılan bu yapı, arkeoloji müzesi olarak kullanılması iin çalışmalar hala devam etmektedir.

Uzundere Şelalesi : Ordu ilçe merkezine 17 km mesafede yer almaktadır. Yüksekliği 105 metre olan kale Türkiye’nin en uzun şelalerinden birisidir. Bulunduğu Aybastı belediyesi şelalenin tanıtılması için yoğun çaba sarf etmektedir.

Daha birçok tarihi yere ev sahipliği yapan Ordu sizleri bekliyor. Ayrıca geldiğiniz zaman kalacak yeriniz de hazır. Sultan pansiyon farkı ile rahatca kalıp eğlenebileceksiniz. Sultan pansiyon Ordu ili içerisinde en çok tercih edilen pansiyonlardan birisidir. Kalacak yer seçerken tarihi yerlere yakın olması sizi yoğun bir ulaşımdan kurtaracaktır. Sultan pansiyon ise size bu hizmeti sunmaktadır. Temizliğe ve ulaşım bilmediğiniz bir yeri keşfederken dikkat edilmesi gereken şartların başında yer almaktadır. Eğer sizde bu durumlara dikkat ediyorsanız Sultan Pansiyon sizleri bekliyor.